Tak co, už máte nakoupené všechny dárky k Ježíšku? A nekoupili jste náhodou i drona? Možná to ještě máte v plánu a nebo ho někdo z vás pod stromeček dostane. Podle zvěstí a průzkumů trhu jich Ježíšek bude letos rozdávat hodně! Tím se ovšem zvyšuje i možnost potkání se s některým za letu a hlavně riziko srážky, což si nikdo z nás určitě nepřeje.

Zatím jsem narazil jen na pěkné stránky, kde na ně mají pěknou nabídku i s vysvětlením a radami s nákupem, ale také přehled o pravidlech létání s drony v ČR. Můžete se tam toho dočíst více, ale tohle je pro připomenutí asi to nejdůležitější -

* Letiště mohou být řízená a neřízená. Ta menší (často s travnatou drahou) jsou chráněna zónou ATZ ve vzdálenosti 5 km od letiště, ve které se smí létat s malými drony o hmotnosti do 910 gramů bez povolení. S těmi těžšími se smí létat až do 300 metrů, ale pouze po schválení provozovatelem nebo službou AFIS, která je podobná řízení letového provozu. Ve speciálních případech lze po domluvě s AFIS létat i výše. Řízená letiště civilní (Letiště Václava Havla, Brno, Ostrava, Pardubice a Karlovy Vary) a vojenská (Čáslav a Náměšť nad Oslavou) mají okolo sebe zónu CTR. V této zóně smíte létat ve vzdálenosti do 5,5 km od letiště s modelem o hmotnosti nižší než 910 gramů. S těžšími drony pak pouze v případě povolení ÚCL (Úřadu civilního letectví) nebo ŘLP (Řízení letového provozu), ale vždy mimo ochranné zóny letišť. Ve vzdálenosti nad 5,5 km se od letiště v této zóně CTR smí létat pouze do výšky 100 metrů.

** Létat s drony se smí až do výšky 300 metrů mimo zónu CTR (popsáno výše), mimo zakázané prostory (LKP – prohibited) a mimo omezené prostory 
(LKR – restricted), které jsou například v blízkosti jaderných elektráren nebo muničních skladů a jsou zakázány neustále. Dále jsou prostory označovány
TSA (Temporary Secured Area) a TRA (Temporary Restricted Area) a jsou nejčastěji využívány pro vojenská cvičení. Tyto oblasti jsou zakázány pouze občas (pokud jsou využívány ke cvičení).  Tato zóna se nazývá vzdušný prostor třídyG. V zóně ATZ (okolo neřízených letišť) se smí po získání povolení od AFIS létat ještě výše (dle konkrétního letiště).

***Vždy musí být dodržena minimální bezpečná vzdálenost od osob (mimo pilota) při vzletu a přistání a od osob, staveb a osídleného prostoru v průběhu letu, která pro drony do 7 kg není zákonem přesně definována (je uvedena pouze „bezpečná“ vzdálenost) a pro drony těžší je stanovena na 50 m od osob mimo pilota při vzletu a přistání, 100 m od osob a staveb a 150 m od osídleného prostoru.

Když si tedy veškeré zákazy shrneme, dá se říct, že nesmíme létat bez povolení nad lidmi, musíme respektovat jejich soukromí a nesmíme je v žádném případě ohrozit. Při létání musí brát ohledy na zóny s omezenými možnostmi létání, jako jsou letiště, vojenské prostory a zastavěné oblasti. Dále bychom neměli létat v noci a ve výšce přesahující 300 metrů (pokud nemáme zvláštní povolení). Pokud dron používáme pro komerční účely nebo máme dron o hmotnosti vyšší jak 20 kg pro rekreačně sportovní účely, máme také registrační povinnost. Naopak zákon nezakazuje létat nad cizími pozemky, pokud neporušíme zmíněná pravidla (především pokud nebudeme létat nad osobami bez jejich souhlasu.) Podrobnou mapu bezletových zón, kde je létání s drony zakázáno, najdete na internetových stránkách Řízení letového provozu http://aisview.rlp.cz/.

Více je i ZDE.

Takže všem z nás přeju, ať se při našem letu s žádnou takovou potvůrkou nikdy nesrazíme!

Vlasta se souhlasem https://www.rcprofi.cz/

http://www.pgv.cz/