Původně byla vyhlášena víkendová letová pohotovost s tím, že jakmile se někde protrhá oblačnost, sejdeme se tam. Sobota byla neletová i díky větru a v neděli dopoledne 23.12.07 byla nízká inverzní oblačnost téměř přes celou republiku.

Před polednem Tomáš ze Žirovnice hlásí protrhávání a že za chvíli u nich startuje. Známý mi volá, že ve Studené se taky udělalo pěkně a tak všechny obvolávám a vyrážím startovat do Studené s tím, že Tomáš doletí za námi. První problémy byly s Honzou, prý jim to možná nevyjde kvůli návštěvě (nakonec asi láska k létání zvítězila), další byl Milan ze Želetavy, že má fofr v práci (že to nenechal na jindy), a Radek hlásil, že nemůže hned a že se počasí u nich taky zlepšuje, takže vyrazí polétat u nich (nakonec to díky počasí musel vzdát). František zase naplánoval pozdější příjezd, ale já s rodinou  jsme už byli na startu mezi Studenou a Horníma Němčicema. Stromy byly obalené velkou vrstvou jinovatky, nad hlavou jsme měli jasné nebe, nad Němčicema byla hrana mraků a tak jsem na nic nečekal.

 Jinovatka a naše dcera Start 
Okolí Studené Studená s Javořicí
Hrana oblačnosti Hrana oblačnosti
Hrana oblačnosti Javořice v dáli

Polétal jsem po okolí Studené nad inverzí a jelikož jsem neviděl Tomáše, chtěl jsem letět za ním. Do výšky asi 200 metrů byla zima a vůbec nefoukalo, jenže nad hranou inverze bylo sice teplo, ale od západu dost foukalo a tak jsem přelet do Žirovnice vzdal.

Studená Okolí Studené
Lesy a rybníky Okolí Studené

Doletěl jsem maximálně kousek za Studenou a tam se otočil. Přistál jsem zpět a čekal na ostatní, postupně se nám tam však zatahovalo a tak jsme s JaHovými a Františkem zajeli odstartovat za Tomášem do Žirovnice.

Studená z jedné strany Studená z druhé strany
Asi Domašín Přistání

V Žirovnici už byl čilý letový provoz, dorazil i Zbyněk a tak celkem létalo pět krosen. Létali jsme jak při zemi, tak nad inverzí, nad městem a po okolí. Většina pilotů se mi vyhýbala, asi abych je nefotil. Nevíte proč? 

Nad startem Tomáš
Honza na startu František startuje
Tomáš nad inverzí Tomáš nad inverzí
Žirovnice Slunko se sklání k obzoru

Jana pak vystřídala Honzu a tu jejich vrtulku taky řádně proháněla.

Jana Honza

Pak jsem na chvíli přistál, krátce jsme pokecali a popřáli si k svátkům, se všemi jsem se rozloučil a vydal se po větru na přelet směrem na Javořici s tím, že mě pak rodina po cestě naloží.
Slunko se už postupně sklánělo k obzoru, což je nejhezčí chvíle, kdy se i mraky barví do žluta.

 Jana při startu Vlakové nádraží ve Stojčíně
Na cestě k Javořici Na cestě k Javořici

Za Javořicí bylo komplet zataženo a v dáli jsem uviděl Františka, který se proti větru nemohl prosadit a dolétnout zpět na start. Já přistál těsně před hranou oblačnosti kousek před Studenou. Než jsem si stačil zavolat o pozemní personál, už ke mně ty moje holky dojížděly. Mám to perfektně vycvičené (ale to jim neříkejte, ať si to nepokazím).

Javořice Při návratu ke Studené
Nad lesy před přistáním Před přistáním

VIDEO ZDE

Pěkné to bylo!

Vlasta / foto Renča a já
http://www.pgv.cz/